Vize Hizmetleri

Pandemi sebebiyle halen seyahat kısıtlamaları devam etmektedir. Bu nedenle istisnai durumlar hariç belli kriterler doğrultusunda ticari vize başvuruları yapılabilmektedir.

AHK Türkiye üyesi olarak vize hizmetinden çözüm ortağımız DEinternational Servis Hizmetleri A.Ş. vasıtasıyla faydalanabilirsiniz.

Bunun için ticari nitelikteki görüşme sebebinizi Almanya’da ziyaret edeceğiniz firmanın hazırlayacağı bir davet yazısı ile yazılı olarak desteklemeniz gerekmektedir.

Vize başvuruları her hafta SALI ve PERŞEMBE günleri Alman Konsolosluğuna iletilerek işleme alınır. Başvuruların SALI ve PERŞEMBE günleri en geç saat 11.00’e kadar Tarabya adresimize teslim edilmelidir. Salı teslim edilen evrakların başvuruları Perşembe günleri, Perşembe günleri teslim edilen başvuruların konsolosluğa teslimi bir sonraki Salı günüdür.

Üyelerimizin çoğu, vize hizmetimizin avantajlarından faydalanarak ticari vize başvurularında bulunmaktadır. Avantajlar:

  • Türkiye’nin her yerinden başvuru imkanı
  • Daha az başvuru evrakı
  • Kısa işlem süresi

Bilindiği üzere Türkiye’de 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren “biyometri uygulaması” yürürlüğe girmiştir. Böylece Türk vatandaşlarının Schengen ülkeleri ve dolayısıyla Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde tabi oldukları vize uygulamasına bir defaya mahsus olmak üzere parmak izi vermesi zorunlu hale gelmiştir. Verilen parmak izi 5 yıl geçerli olacaktır. Sözkonusu işlem Alman Başkonsolosluğu’nun hizmet verdiği yerlerde veya Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği hizmet sağlayıcısı “idata” firmasına, şahsi başvuru ile gerçekleşmektedir. Almanya’ya seyahat edecek çalışanlarınızın vize için BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE “idata”ya ŞAHSEN başvuru yapmaları gerekmektedir. Müteakip seyahatler için üyelerimizin, önceki gibi, vize başvurularını kurye/kargo veya bir görevli ile tarafımıza iletmeleri mümkündür.

Parmak izi alma hizmetini sunamadığımız için anlayışınıza sığınıyoruz. 25.09.2014 tarihinden bu yana tüm vize başvuruları için detaylı bilgiyi Alman Başkonsolosluğu sayfasından bulabilirsiniz:

Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız.

Diğer bir ifadeyle, Odamıza üye olan firmalarda çalışan başvuru sahibinin parmak izi bir defaya mahsus olmak üzere temin edilmiş ise, ticari vize başvurularınızı ondan sonraki beş yıl boyunca tekrar Odamız aracılıyla yapabilirsiniz. Bu durumda, Oda üzerinden başvuru yapılması bilindik avantajları yine geçerli kılacaktır. Hizmetimizden daha önce faydalanmadıysanız veya sorularınız varsa, bizimle irtibata geçebilirsiniz. Aufgrund der Aufgrund Pandemie liegen Reisebeschränkungen vor und daher können Anträge auf Geschäftsvisum aufgrund der geltenden Einreisebeschränkungen nur in Ausnahmefällen und unter bestimmten Bedingungen beantragt werden.

Red Durumunda Destek

Vize

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek için çalışmalar yürütmekteyiz. Vize alımında karşılaşılan sorunların giderek daha sık dile getirilmesi nedeniyle Alman temsilcilikleri ile temaslarda bulunduk ve kısa süre içinde gerçekleştirilebilecek çözüm yolları araştırdık. Federal Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ile yürütülen görüşmelerde ticari vize başvurularına ilişkin çözüm önerileri geliştiridi:

AHK Aracılığı ile Vize Başvurusu

Belirli koşullarda tüm AHK üyeleri ve çalışanları, kayıtlı oldukları bölgeye bakılmaksızın ticari vize başvurularını daha önce parmak izi verilerek alınmış bir Schengen vizesinin bulunması halinde, Odamız aracılığı ile (istisnalar saklı kalmak kaydıyla) doğrudan İstanbul’daki Federal Almanya Başkonsolosluğu’na iletebilirler. Dolayısıyla, vize başvurusunda bulunacak kişilerin randevu almasına, şahsen görüşme yapmasına ve beklemesine gerek olmayacaktır.

Vize ücreti tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi 80,- Euro, AHK hizmet bedeli ise 25,- Euro olarak belirlenmiştir. Vize başvurusu vize verileceğine ilişkin bir güvence sağlamaz.

Şahsi Başvurularda Üyelik Belgesi

Federal Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularında Odamıza üye olma durumunun değerlendirmelerde olumlu bir unsur olarak göz önünde bulunduracağını bildirmiştir. Üyelerimiz, arzu ettikleri taktirde, bizim aracılığımızla yapılmayan vize işlemlerinde Odamızdan, Odamıza üye olduklarına dair belge temin edebilmektedirler

Red Durumunda Destek

Red alınan durumlarda maalesef yardımcı olamıyoruz. Ancak reddin sebebine bakarak ve bu hususta daha ayrıntılı evrak hazırlayarak beklemeden tekrar yeni bir vize başvurusu yapabilirsiniz.Yeni başvuru yaparken de red kararına visa@ista.diplo.de adresine itirazınızı yazabilirsiniz. Bu itiraz yazınız bir sonraki vize başvurunuzda olumlu destek sağlayacaktır. Konsolosluktaki işlem süreç hakkı azami 15 gündür. Seyahat tarihlerinizi belirlerken bu süreyi dikkate almanızı tavsiye ederiz. Zira işlemler uzun sürer ve seyahat tarihiniz çok yakın bir tarih ise, Konsolosluk seyahat sebebini inandırıcı bulmayarak red kararı dahi verebilir. Bu nedenle mümkün olduğunca erken başvuru yapılması gerekmektedir.

Uzun Süreli Vize Başvuruları

Alman Başkonsolosluğu, 6 aylık vizenin ticari başvuru dahilinde uzun vadeli vize türlerinden olduğunu belirtmektedir. Daha uzun vadeli vize başvurunuz için aşağıda belirtilen kriterlerin gerçekleşmesinin değerlendirmeyi olumlu etkilemekle birlikte, Konsolosluk bu kriterlerin varlığının uzun vadeli vizenin kesin olarak düzenleneceği anlamını taşımadığını bildirmiştir.

  • Almanya’ya sık seyahat etme amacının sebeplerinin bildirilmesi
  • Uzun süreli seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi
  • İşverenin, gelecekteki iş seyahatlerinin masraflarını da karşılayacağını ve başvuru sahibinin her seyahatinden sonra Türkiye’ye döneceğini taahhüt etmesi
  • Uzun vadeli Pasaport

Odamız, vermekte olduğu desteğin sadece Oda üyeleri için ve yalnızca ticari vize başvurularında geçerli olduğu hususunda anlayış göstermenizi rica eder. Bu hizmetimizle vize sürecinizi kolaylaştıracağımızı ümit ediyoruz.

Vize hizmetimiz konusunda size kısaca bilgi vermek isteriz. Lütfen tıklayınız.

Başvuru için gerekli evraklar için lüften tıklayınız. (Aynı zamanda başvuru formunun eksiksiz ve okunaklı doldurulmasını önemle rica ederiz).

  • Eşlerin başvuru evrakları için lütfen tıklayınız.
  • Başvuru yapan kişinin reşit olmayan çocukları için gerekli başvuru evrakları için lütfen tıklayınız.
  • Avukatlar için gerekli başvuru evrakları için lütfen tıklayınız.

Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz. “Başvuru formunun eksiksiz ve okunaklı doldurulmasını önemle rica ederiz.”

Ayrıca "Vize Başvuru Aydınlatma Metnini" de buradan indirebilirsiniz.

Gerekli olan diğer örnek yazılarını burada bulabilirsiniz:

Konsolosluğun kanunen 15 iş günlük işlem süreç hakkı bulunmaktadır. Dolayısıyla vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

Yetkili Kişiler
 

Filiz Yapıcı

Filiz Yapıcı

Kıdemli Proje Yöneticisi