Almanya’da Eğitim Danışmanlığı

Almanya’da Lisans, Yüksek Lisans, Tıp’ta uzmanlık ve Diş Hekimliği eğitim planlarınıza destek oluyoruz.

Dünyanın her yerinde kabul görmüş üniversiteleri, cazip staj olanakları ve makul eğitim bütçeleri ile Almanya üniversiteleri hedeflediğiniz eğitim kapılarını size açıyor. Almanya’da lisans, yüksek lisans, tıpta uzmanlık ve diş hekimliği eğitimi size bir çok açıdan avantaj sağlamaktadır. Geleceğinizi planlarken aldığınız eğitim sayesinde her zaman bir adım önde olabilirsiniz. Konusunda profesyonel çözüm ortaklarımız ile aşağıda yer alan hizmetlerimiz ile yanınızdayız. 

Sorularınız için İçim Aksakal ile irtibata geçebilirsiniz.

icim.aksakal@dtr-ihk.de

 

Almanya’da Lisans Eğitimi

Kaliteli ve prestijli Alman üniversiteleri size istediğiniz bölümü okuma imkânı veriyor. Siz de üniversite eğitiminizi Almanya’da alın ve geleceğiniz için sağlam bir adım atın. Yüz yıllardır köklü eğitim geleneğine sahip olan Alman üniversitelerinde okumak için Türkiye’de üniversite sınavında 4 yıllık bir bölüme yerleşmeniz yeterlidir. Özel veya devlet üniversitesi fark etmeksizin yerleştiğiniz bölüm ya da yakın bir bölümü Almanya’da okuyabilirsiniz.

Kabul Şartları

Prestijli Almanya üniversitelerinde okumak için yerine getirmeniz gereken sadece 2 şart vardır. Bunlardan biri Türkiye’de de bir üniversitede okutulan dört yıllık lisans programlarından birine yerleşme hakkı kazanmak, diğeri ise dil yeterliliğini sağlamaktır.

Almanya’da Eğitim Ücretleri ve Diğer Giderler

Almanya’da üniversite eğitimi tamamen devlet tarafından desteklenmektedir. Üniversitelerde eğitim ücretsizdir. Dönemlik katkı payı alan üniversitelerde ise ücretler 100 € ile 500 € arasında değişmektedir. Alınan bu ücretler harç ücreti olmayıp üniversitede belirli departmanlar için kaynak sağlamak amacı ile alınmaktadır.

Almanya’da üniversite eğitimi ücretsiz olduğu için her bir öğrenci sadece kendi bireysel giderlerini karşılamak zorundadır. Almanya kendi vatandaşları ile yabancı öğrenciler arasında herhangi bir fark gözetmeksizin herkese eşit koşullarda eğitim alma imkânı sunan tek devlettir. Buna Almanca’da Chancengleichheit (fırsat eşitliği) denir. Almanya’da bir öğrencinin ortalama aylık giderleri 750 € ile 850 € arasında değişmektedir. Bu ücret içinde konaklama, beslenme, ulaşım ve diğer sosyal giderler dahildir.

Diploma Denkliği

Bütün Almanya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Almanya’da bitirdiğiniz bölümün denkliğini alarak kendi ülkenizde veya başka ülkelerde mesleğinizi yapabilirsiniz.

Bologna Anlaşması çerçevesinde eğitim veren Alman üniversitelerinde lisans eğitimi 3  veya 3,5 yıl sürmektedir.

Almanya’da Öğrencilerin Çalışma İzni

Almanya’da üniversite eğitimi alan her bir öğrencinin part-time çalışabilme hakkı vardır. Almanca öğrenmesi gereken öğrencilere ilk yıl çalışma izni verilmez veya vizesini aldıktan sonra konsolosluk uygun görürse yarım gün çalışma iznini vize ile birlikte verebilmektedir. Özellikle staj veya tatil dönemlerinde çalışma izni öğrenciler açısından  büyük bir avantaj sağlamaktadır. Almanya’da lisans eğitimini tamamlayan biri eğitimini bitirdikten sonra 1 yıl içinde iş bulma durumuna bağlı olarak ikamet izni alabilmektedir.

 

Almanya’da Yüksek Lisans & MBA Eğitimi

Başvurular & Kabul Şartları

Almanya da yüksek lisans eğitimi alabilmek için lisans mezunu olmak gereklidir. Eğer henüz mezun değilseniz, lisans eğitiminizin son senesinde 140’tan fazla krediye başvuru ve kabul sürecine başlamanızda hiçbir engel yoktur. Mezun olduğunuz bölüm veya başka bir bölümde yüksek lisans eğitimi alabilirsiniz. Almanya da yüksek lisans başvuru ve yerleştirme tarihleri bölümden bölüme üniversiteden üniversiteye çok farklılık göstermekle birlikte birçok üniversitede yaz dönemi için 15 Ocak, kış dönemi için ise 15 Temmuz referans alınmaktadır. Şartlı kabul alarak Almanca hazırlık eğitimi almak için tüm yıl başvuru yapılabilirsiniz. Eğer Almanca veya İngilizce biliyorsanız eğitim almak istediğiniz bölümden direkt kabul alarak derslerinize başlayabilirsiniz.

Almanya’da yüksek lisans eğitimi mezun olunan bölüm üzerinden yapılan yüksek lisans ve mezun olunan bölümden farklı bir dalda yapılan yüksek lisans programları olarak iki ana başlık altında toplanır. Yüksek lisans eğitimine kabul edilmek için temel kabul şartlarının sağlanması gerekmektedir. Not ortalaması ve yabancı dil bilgisi en önemli koşullardır.
Eğitim süresi 1-1,5 veya 2 yıl arasında değişir. Eğitim dili İngilizce olan bazı bölümler için yüksek kabul şartlarının yanı sıra GMAT ve GRE gibi sınavlarda başarılı olunması da istenmektedir.

Almanya’da Yüksek Lisans Eğitiminin Maliyeti

Üniversiteler dönemlik katkı payı almaktadırlar. Eğitim genel olarak devlet tarafından desteklendiği için Alman ve yabancı öğrenciler eşit haklardan faydalanmaktadırlar.

Almanya’da Yüksek Lisans Derecesi Almanın Avantajları

Almanya teknoloji ve sanayide dünyaca ünlü önde gelen binlerce firmaya ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitelerin neredeyse hepsi bu büyük firmalarla uygulamalı eğitimler vererek ve büyük projeler geliştirerek çalışmaktadırlar. Yüksek lisans eğitiminizi alırken üniversitelerin zaten firmalarla iş birlikteliği yapmaları nedeni ile rahatlıkla istediğiniz yerde staj imkânı bulabilir ve eğitiminiz daha devam ederken staj yaptığınız firmada mezun olduktan sonra çalışabilirsiniz.

Almanca Öğrenme

Almanca Avrupa’nın en çok konuşulan dili olmakla birlikte dünyanın da en önemli ticari dillerinden biridir. Almanya’da yüksek lisans eğitimi almaya karar verdiğiniz andan itibaren bir yandan da gidinceye kadar Almanca öğrenmeniz oldukça önemlidir. Almanca dil eğitiminizi partner kurumlarımızdan alabilirsiniz.

Akademimiz’de A1 seviyesinden başlayarak C1 + TELC ya da TestDaf sınavlarını verinceye kadar alabilirsiniz.

Eğitiminiz süresince Almanca’yı çok iyi derece öğrenme imkânı bulacak mesleğiniz ile ilgili çalışmaları ve her türlü kaynağı direkt inceleme ve anlama şansına sahip olacaksınız. Böylece Almanya’da yapmış olduğunuz yüksek lisans eğitimi sayesinde hayatınız boyunca yabancı bir dili de çok iyi derece konuşuyor olabilecek ve mesleki anlamda sizi bir adım daha öne çıkartacak olan bir avantaja sahip olacaksınız.

Diploma Denkliği

Bütün Almanya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Almanya’da bitirdiğiniz bölümün denkliğini alarak kendi ülkenizde veya başka ülkelerde mesleğinizi yapabilirsiniz.

Almanya üniversitelerinden alacağınız diploma uluslararası alanda tanındığı için Almanya dışında başka ülkelerde de staj yapabilir veya mezun olduktan sonra çalışabilirsiniz. Bu avantajların hepsini bir araya getirdiğinizde hedeflediğiniz kariyerin kapılarını açabilirsiniz.

 

Almanya’da Tıp’ta Uzmanlık & Diş Hekimliği Eğitimi

Almanya’da Tıp’ta Uzmanlık Eğitimi için, herhangi bir üniversiteden tıp fakültesini bitirmiş olmak ve B2 seviyesinde Almanca yeterliliğinizi ibraz etmeniz yeterli olacaktır. TUS sınavına girmek zorunda kalmadan Almanya’da uzmanlık eğitiminize başlayabilirsiniz.

Belli başlı branşlara daha fazla ihtiyaç olduğu için başvuru yapılan branş ve o branştaki uzman ihtiyacına göre uzmanlık yapabileceğiniz bölüm değişebilmektedir. Üniversiteler, devlet hastaneleri ve özel hastaneler uzmanlık eğitimi vermeye yetkilidir.

Almanca Dil Öğrenimi

Tüm Avrupa kıtasında geçerli bir dil olan Almanca’yı öğrenmenin avantajını Almanya’da yaşamaya başladıktan sonra görebileceğiniz gibi bu avantajın size başka bir ülkede de mesleğinizi yapma imkânı vereceğini göreceksiniz. Hekim olarak Almanya’da çalışabilmek için ileri seviyesinde Almanca bilmeniz gereklidir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra büyük oranda istediğiniz pek çok şeyi elde etmeniz için bir engel kalmıyor. Bu nedenle Almanca öğrenmek gerek Almanya gerek diğer Almanca konuşulan ülkeler için önünüzü açacaktır.

Başvurunuzu yapmaya başladığınız gün itibari ile bir yandan da Almanca dil eğitimi almaya başlamanız gereklidir. Resmi olarak işlemlerin belirli bir aşamaya gelmesine kadar geçen süre zarfında Türkiye’de en az B2 seviyesine kadar Almanca öğrenmeniz önemle tavsiye edilmektedir. B2 seviyesine erişiminiz tamamlandıktan sonra TELC B2 sertifika sınavına sınav merkezimizde girebilirsiniz.