Vize Hizmeti – Biyometri Uygulaması

Üyelerimizin çoğu vize hizmetimizin avantajlarından ticari vize başvurularında faydalanmakta: 

  • Türkiye’nin her yerinden başvuru imkanı!!
  • Daha az başvuru evrakı!!
  • Kısa işlem süresi!!

Bilindiği üzere, Türkiye’de 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren biyometri uygulaması yürürlüğe girecektir. Böylece Türk vatandaşlarının Schengen ülkeleri ve dolayısıyla Almanya seyahatlerinde tabi oldukları vize uygulamasına bir defaya mahsus olmak üzere parmak izi verilmesi de dahil olacaktır. Söz konusu işlem, Başkonsolosluğun hizmet verdiği yerlerde veya Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği hizmet sağlayıcı “iData” firmasına, şahsi başvuru ile gerçekleşecektir. AHK olarak uygulamayı yürütebilecek kurumlara dahil olmaya çalışsak da, henüz parmak izi alma yetkimiz mevcut değildir. Dolayısıyla Almanya’ya seyahat edecek çalışanlarınızın vize için BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE “iData” veya Alman Başkonsolosluğu’na ŞAHSEN BAŞVURMALARI gerekmektedir. Müteakip seyahatler için üyelerimiz için önceki gibi vize başvuruları kurye ile tarafımızdan gerçekleştirilebilir.

Parmak izi alımını henüz gerçekleştiremediğimiz için anlayışınıza sığınıyoruz. 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren tüm vize başvurularının linkte

Alman Başkonsolosluğu İstanbul

belirtildiği şekilde yapılması gerekmektedir.

Oda’mıza üye olan firmalarda çalışanlar için: Parmak izi bir defa verildikten sonra ticari vize başvurularınızı önümüzdeki beş yıl boyunca tekrar Oda’mız üzerinden yapabilirsiniz. Bu durumda Oda üzerinden başvuru yapmanın bildiğiniz avantajları yine geçerli olacaktır.

Hizmetimizden daha önce faydalanmadıysanız veya sorularınız varsa, bizimle irtibata geçebilirsiniz:

Telefon: +90 212 363 05 00 ve

E-mail: info(at)dtr-ihk.de

Visa

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası olarak iki ülke arasındaki ticari ilişkileri desteklemek için çalışmalar yürütmekteyiz. Vize alımında karşılaşılan sorunların giderek daha sık dile getirilmesi nedeniyle Alman temsilcilikleri ile temaslarda bulunduk ve kısa süre içinde gerçekleştirilebilecek çözüm yolları araştırdık.

Federal Almanya İstanbul Başkonsolosluğu ile yürütülen görüşmelerde ticari vize başvurularına ilişkin çözüm önerileri geliştirildi:

AHK aracılığı ile vize başvurusu

Belirli koşullarda tüm AHK üyeleri ve çalışanları, kayıtlı oldukları bölgeye bakılmaksızın ticari vize başvurularını genel itibariyle şahsen gelmelerine gerek olmadan ve ilk kez yapılacak vize başvurularını da Oda’mızın aracılığı ile doğrudan İstanbul’daki Federal Almanya Başkonsolosluğu’na iletebilirler (istisnalar saklı kalmak kaydıyla). Dolayısıyla, vize başvurusunda bulunacak kişilerin randevu almasına, şahsen görüşme yapmasına ve beklemesine gerek olmayacaktır.

Vize ücreti tüm Schengen vizesi başvurularında olduğu gibi 60 EUR, AHK hizmet bedeli ise 50 TL olarak belirlenmiştir.

Vize başvurusu vize verileceğine ilişkin bir güvence sağlamaz.

Şahsi başvurularda üyelik belgesi

Federal Almanya İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurularında Oda’mıza üye olma durumunun değerlendirmelerde olumlu bir unsur olarak göz önünde bulunduracağını bildirmiştir. Üyelerimiz arzu ettikleri takdirde bizim aracılığımızla yapılmayan vize işlemlerinde Oda’mızdan üye olduklarına dair belge temin edebilmektedir. 

Red durumunda destek

Vize talebinin red nedenleri anlaşılamaz nitelik taşıyorsa, vize başvurusunda bulunan kişi vize talebinin geri çevrilmesine neden olan eksiklerin ne derece telafi edilebilir olduğu konusunda bilgi edinmek istiyorsa, talebin geri çevrilme nedeni Oda aracılığıyla öğrenilebilecektir. 

Uzun süreli Vize

Alman Başkonsolosluğu, uzun süreli vizelerle ilgili olarak aşağıdaki bilgilerin verilmesinin değerlendirmelerde kolaylık sağladığını belirtmiştir: 

  • Almanya’ya sık seyahat etme amacının sebeplerinin bildirilmesi,
  • uzun süreli seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi,
  • işverenin ileriki iş seyahatlerinin masraflarını karşılayacağını teyid etmesi ve
  • pasaportun geçerlilik süresinin uzun olması.

Oda’mız vermekte olduğu desteğin sadece Oda üyeleri için ticari vize başvurularında geçerli olduğu hususunda anlayış göstermenizi rica eder. Bu hizmetimizle vize sürecini kolaylaştırabildiğimizi ümit ediyoruz.

Yetkili Kişiler

Filiz Yapıcı

Filiz Yapıcı

Proje Yöneticisi